Fundacja LUX VERITATIS Rydzyka

Portal Money.pl dokładnie zlustrował fundację LUX VERITATIS będącej własnością redemptorystów.

LUX VERITATIS

Zgromadzili dane, które pokazują jak bardzo lukratywny finansowo był dla fundacji rok 2016. Sama fundacja dokonywała zakupów nowych bardzo drogich aut w prestiżowych salonach samochodowych. Porównano sytuację z poprzednimi latami i okazuje się, że największy wzrost finansowy można zaobserwować w momencie zmiany władzy w Polsce i przejęciem rządu przez PiS. Z całą pewnością nie ma w spisie „słynnych volkswagenów od bezdomnego”.

Wszystkie dane dotyczą roku 2016, ponieważ kolejne lata nie zostały udostępnione dziennikarzom portalu Money.pl przez fundację. Wiele wniosków samych nasuwa się po pierwszych analizach. Tym bardziej, że rok 2016 jest pierwszym rokiem, w którym rządy sprawowała partia PiS w pełni. Wtedy było widać też największy wzrost sympatii pomiędzy rządem, a Radiem Maryja oraz informacji płynących z różnych mediów dotyczących wielu ogromnych dofinansowań przedsięwzięć Tadeusza Rydzyka.

Wartość aktyw 188 milionów

Należy pamiętać, że doniesienia portalu Money.pl i ich publikacja dotyczą zaledwie jednej fundacji LUX VERITATIS, a to tylko jedna z wielu najważniejszych należących do redemptorystów organizacji. Dziennikarze doliczyli się 24 samochodów, a w tym, aż jedenastu ciężarówek. Wartość wszystkich przekracza pół miliona złotych. W roku 2016 zauważono znaczący wzrost liczby aut w fundacji. Na liście nie ma jednak słynnych maybachów, czy też volkswagenów, które były podarkiem od bezdomnego Stanisława. Jest podejrzenie, że volkswageny mogły zostać przekazane jako darowizna na inny podmiot powiązany z Radiem Maryja lub zostały po prostu sprzedane.

Pracownicy portalu Money.pl wskazują jednak na inne liczby oraz kwoty w fundacji. Szczególną uwagę przykuwają aktywa warte, aż 188 milionów, które wypracowały 29,8 mln zysków w 2016 roku (to jest wzrost aż o 314 procent w porównaniu z poprzednimi latami), dodatkowo 17 milionów w gotówce, a nawet 40 milionów spłaconych zaledwie w dwa lata zobowiązań i kredytów. Mateusz Ratajczak zwraca uwagę na rok 2016 dla fundacji: „W 2016 roku była już czysta. Od czasu »dobrej zmiany« stawia za to na inwestycje długoterminowe w nieruchomości. Jeszcze niedawno w tym zakresie nie wydawała ani złotówki. Teraz zamrożone ma tak 2 mln zł”. Mateusz Ratajczak jest autorem publikacji pt.”Fundacja ojca Rydzyka siedzi na pieniądzach”.

Radio Maryja i jego przyszłość

„Rodzina Radia Maryja” ma odważne plany na swoją przyszłość odkąd władzę w Polsce objęła partia PiS. Plany te są niemałe, bo dotyczą m.in. otworzenia uzdrowiska w Toruniu i wykorzystania tamtejszych wód geotermalnych do ogrzewania komercyjnego całej zachodniej części Torunia. Dodatkowo ma powstać w Toruniu muzeum. Wszystkie te plany i pomysły są chętnie wspierane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Przykładem mogą być oddawane za grosze państwowe działki oraz grunty zarządzane przez Skarb Państwa. Nie wspominając o dotacjach, które są przekazywane na organizowanie konferencji dla ministrów lub walkę z przestępczością. W sumie duchowni otrzymali w ciągu dwóch lat ponad kilkadziesiąt milionów złotych.

Nie zapominajmy, że pomimo tych ogromnych pieniędzy jakie pozyskały fundacje powiązane z Radiem Maryja, w dalszym ciągu możemy w ich mediach usłyszeć prośby do zwykłych obywateli o darowizny. Najświeższym pomysłem jest przekazywanie 1% podatku na rzecz fundacji. Wielu ludzi oddaje jednak swoje oszczędności, a nawet majątek w spadku pozostawiając bliskich z niczym.

LUX VERITATIS tadeusza Rydzyka Fundacja LUX VERITATIS Rydzyka

Agresywny proboszcz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments