Nowe 500 plus tym razem nie dla dzieci

Nowe 500 plus Od dłuższego czasu szpitale zmagają się z problemem braków w kadrze pielęgniarskiej i lekarskiej. Sytuacja ta odbija się na pacjentach, którzy muszą czekać w kolejce do lekarza specjalisty nawet kilka lat.

Nowe 500 plus

Pacjenci na oddziałach szpitalnych często narzekają na brak odpowiedniej opieki, a wszystko to spowodowane jest zbyt małą liczbą personelu medycznego. Pielęgniarki i lekarze ciągle narzekają na zbyt niskie zarobki, które nie są adekwatne do odpowiedzialności i obowiązków, które na nich spoczywają.  Jeżeli na jedną pielęgniarkę przypada kilkudziesięciu pacjentów, nie jest ona w stanie należycie sprawować opiekę nad chorymi, a niestety każdy pacjent w szpitalu wymaga nadzoru i opieki.

Problem z deficytem wśród pielęgniarek i lekarzy daje się odbić pacjentom ale i rządowi, który postanowił zachęcić absolwentów studiów pielęgniarskich do pracy w Polsce. Większość studentów i absolwentów studiów medycznych w tym pielęgniarki, położne i lekarze, zaraz po studiach wyjeżdżają za granicę w celu poszukiwania lepiej płatnej pracy zarobkowej w zawodzie. Jest to kłopot dla Państwa, który co rok kształci tysiące absolwentów medycyny, a jedynie marny odsetek zostaje w kraju by podjąć pracę w placówkach publicznych. Według badań aż 40 procent absolwentów, nie podejmuje pracy w zawodzie.

Rząd wpadł na pomysł, jak zapobiec emigracji absolwentów studiów medycznych i korzystając z poparcia dla programu 500+ na dziecko, postanowił wprowadzić program 500+ dla adeptów zawodów pielęgniarskich i położniczych. Nowy program ma ruszyć w październiku tego roku. Program 500+ to nic innego jak stypendium, dzięki któremu rząd chce wypełnić braki z kadrze szpitalnej. Nowy pomysł ma zachęcać absolwentów, aby po ukończeniu studiów podjęli pracę w zawodzie w kraju, a nie wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich, gdzie mogliby otrzymywać więcej pieniędzy.

Warunkiem przystąpienia do programu ma być zatrudnienie się na etacie w jednej z placówek publicznych. Stypendium ma być wypłacane przez 2 lata od chwili rozpoczęcia przez absolwentów pracy. O pieniądze starać się będą mogli nowe pielęgniarki oraz nowi pielęgniarze. Jak podaje resort zdrowia, pieniądze mają pochodzić z unijnych funduszy. Podwyżki otrzymają również pracownicy ratownictwa medycznego, którzy od dawna starali się o godziwe wynagrodzenie. Obiecane 400 zł podwyżki przez Konstantego Radziwiłła ostatecznie ma zostać przyznane.

Rodo

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments