Warszawska szkoła filmowa to największa niepubliczna uczelnia filmowa w Polsce, ale również jedyna wyższa szkoła filmowa w naszej stolicy. WSF została założona w 2004 roku przez Macieja Ślesickiego polskiego reżysera i scenarzystę, absolwenta szkoły filmowej imienia Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.
Który reżyserował między innymi popularny serial komediowy pt.: „13 posterunek” oraz film sensacyjny pt.: „Sara”. Drugim założycielem Warszawskiej szkoły filmowej jest Bogusław Linda często określany mianem najlepszego i najpopularniejszego polskiego aktora. Bogusław Linda jest także reżyserem, scenarzystą filmowym oraz teatralnym.Siedziba WSF znajduje się na warszawskim Żoliborzu.
Kierunki oferowane przez Warszawską szkołę filmową.
- Reżyseria — studia trwające 3 lata prowadzone w trybie dziennym na kierunku film i multimedia zapewniające kompleksowe wykształcenie w zawodzie reżysera filmowego. Studęci już od pierwszego roku zdobywają doświadczenie, dzięki swojej obecność na planach filmowych gdzie współpracują z aktorami, dźwiękowcami, operatorami oraz kierownikami produkcji. WSF stawia na swój autorski program tworzony przez czynnych zawodowo filmowców, który to składa się z dużej liczby zajęć praktycznych, warsztatów i masterclass’ów.
- Tworzenie gier wideo — tworzenie gier wideo w WSF to jedyny w kraju kierunek studiów, który pozwala za zdobycie wszechstronnej wiedzy studentom w pełnym procesie tworzenia gier. Młodzi twórcy, uczestnicząc w zajęciach, poznają pełny proces kreacji, od poszukiwania inspiracji na scenariusz aż po pełną grę.
- Realizacja obrazu filmowego — studia zapewniające wykształcenie w zawodzie operatora kamery i autora zdjęć filmowych. Studia na tym kierunku trwają 3 lata, a studęci w tym czasie zdobywają wiedzę od najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców obrazu.
- Kreacja dźwięku — studia na tym wydziale przygotowują do pracy na planach filmowych, telewizyjnych oraz w branży gier wideo. Nauka obejmuje realizację dźwięku na planie, ale także postprodukcję i tzw.: sound desing.
- Aktorstwo — studia prowadzone w trybie dziennym, trwające 3 lata, których opiekunem artystycznym jest sam Bogusława Linda, już od pierwszego roku pozwalają studentom zdobywać doświadczenie poprzez grę w różnego rodzaju etiudach czy też spektaklach.
- Organizacja produkcji telewizyjnej i filmowej — studęci poznają technologię produkcji filmów, a dzięki ćwiczeniom praktycznym uczą się przygotowania pakietów i wniosków o finansowanie produkcji.
- Montaż — studia prowadzone w trybie dziennym i zaocznym na kierunku Film i Multimedia w specjalności Montaż filmowy. Studęci w trakcie nauki realizują praktyczne ćwiczenia montażowe mające na celu naukę montażu na potrzeby form fabularnych i dokumentalnych.
- Fotografia — Studęci fotografii zdobędą wiedzę a co ważniejsze umiejętności praktyczne, które pomogą w założeniu własnej działalności zawodowej w powiązaniu z mediami, wydawnictwami czy też galeriami sztuki.
Warszawska szkoła filmowa oferuje również roczne kursy w dziedzinie:
- Aktorstwa
- Montażu
- Filmu
- Pisania scenariuszy
Warto wiedzieć, że Studęci Warszawskiej Szkoły Filmowej zaangażowali się we wszystkich etapach produkcji filmu pt.: „kRAJ” dzięki opiece doświadczonych koordynatorów takich jak Maciej Ślesicki, Andrzej Wolf, Marek Brodzki czy też Zbigniew Niciński oraz pomocy ze strony profesjonalistów z branży filmowej, stworzyli obraz będący głosem łączącym pokolenia w debacie nad współczesną Polską. Trzeba również pamiętać, że za realizacją filmu „kRAJ” stoją absolwenci WSF, a są nimi: Veronica Andersson, Mateusz Motyka i Filip Hillesland. Warszawska szkoła filmowa może się również pochwalić sześcioma kwalifikacjami w 9 edycji konkursu filmów krótkich WAMA film festival.
zobacz również szkolafilmowa.pl