Żołnierz ukraiński, który bronił Mariupola, walczył do końca mimo okrążenia przez siły rosyjskie. Według relacji świadków, utrzymywał pozycje w rejonie portu aż do wyczerpania amunicji.
Przebieg walk w mieście
Jednostka, w której służył, otrzymała rozkaz obrony kluczowych punktów infrastruktury. Rosyjskie oddziały zamknęły pierścień okrążenia w drugiej połowie marca. Żołnierz pozostawał w kontakcie radiowym z dowództwem do ostatnich godzin.
Po wyczerpaniu środków ogniowych podjął próbę przebicia się w stronę pozycji ukraińskich. Został wzięty do niewoli wraz z grupą innych obrońców.
Decyzja administracji USA
Prezydent Donald Trump zapowiedział utrzymanie obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Decyzja dotyczy rotacyjnych sił stacjonujących na wschodniej flance NATO.
Według komunikatu Białego Domu, liczebność kontyngentu pozostanie na dotychczasowym poziomie. Zmiany w rozmieszczeniu jednostek mają zostać omówione podczas najbliższych konsultacji z sojusznikami.
Dalsze działania
Władze Ukrainy zapowiedziały wymianę informacji o losie jeńców z Mariupola. Trwają przygotowania do kolejnej rundy rozmów z udziałem międzynarodowych mediatorów.
Zrodlo: Wiadomości Onet
Interesujaca perspektywa, daje do myslenia.
Chcialabym przeczytac wiecej na ten temat. Ciekawe czy za rok to sie zmieni…